मेहनत नै मुल मन्त्र हो

  • admin October 14, 17 9:33 am
  • Comments
  • 2325 Views

कर्पोरेट क्षेत्रमा आफ्नो बेग्लै पहिचान बनाउन सफल एक कुशल व्यवस्थापक रोसिद उत्थियान नया नाम भने होइन । यस क्षेत्रमा ३० बर्ष लामो अनुभव हासिल गरेका रोसिद आफ्नो मेहनत र लगनशिलतालाई नै मुल मन्त्र ठान्दछन् । साथै इमान्दारिताले मात्र लक्ष्यमा पुग्न सकिन्छ भन्ने व्याक्तित्व रोसिद उत्थियानसँग होमल्याण्ड मासिकले गरेको कुराकानी:

नेपालको कर्पोरेट क्षेत्रमा तपाइले आफ्नो ब्राण्ड बनाइसक्नु भएको छ । यो उपलब्धी कसरी संभव भयो बताइदिनु हुन्छ कि ?
नेपालमा होस वा अन्य देशमा आफुले पाएको जिम्मेवारीलाई मुल धर्म बनाएर काम गर्ने हो भने स्थापित हुनको लागि त्यत्ति गाह्रो पनि छैन तर अरुले देखे जस्तो सजिलो पनि
छैन । आफुले गर्ने काम प्रति बफादार भयो भने हौसला थपिंदै जान्छ त्यही खुसीले अगाडी बढ्नको लागि मद्दत गर्दछ । सँगसँगै आफु जोडिएको कम्पनी र त्यसले बजारमा ल्याउने वस्तु पनि उत्तिकै गुणस्तरको हुन जरुरी छ ।

कर्पोरेट क्षेत्रमा काम गर्दा कस्ता कस्ता अनुभव संगाल्नु भएको छ ? सेयर गर्नु हुन्छ कि ?
एउटा उद्योग निर्माण गर्नको लागि सम्पूर्ण बिजनेस प्लानदेखि सानो किला का“टीसम्मको व्यवस्थापनको सुक्ष्म सुक्ष्म तहकोे अनुभव लिएको छु । २०–२१ वर्षको अनुभव कुनै
जोक होइन । उद्योग स्थापना ग¥यो उत्पादन हुने बेलामा राज्यदेखि स्थानियवासी, दादागीरी त्यसमाथि लोडसेडिङ्ग सबैलाई मिलाएर लैजानु पर्ने, बेला बेलामा भनाभन् नै पर्दथ्यो । जनतामा शिक्षको अभावले यस्ता समस्या आउने
गर्दछ । अविकसित राष्ट्रमा यस्तो समस्या  आइरहन्छ यसलाई सन्तुलन बनाएर लैजानु नै हाम्रो काम हो ।

त्यसो भए तपाईले नेपालमा धेरै उद्योगलाई गति दिनुभयो ?
आरती स्ट्रिबमा ११ वर्ष ऋभ्इ भएर काम गरें जुन उद्योगलाई व्यवस्थित बनाउन ठूलो मेहनत गर्नु प¥यो । त्यस पछि शंकर ग्रुप, जगदम्बा स्टीलमा लगभग साढे ६ वर्ष, २०७३ सालदेखि प्भ्थ्ब्ी न्च्इग्ए मा निर्देशक÷सिइओको भूमिका निर्वाह गरिरहेको छु । तीस वर्षे कार्यकालमा चौघरी ग्रुप, हुलास गोल्छा लगाएत कम्पनीमा काम गरेको ५० वर्ष भन्दा बढी लामो अनुभव संगालेको झै लागेको छ ।

यति धेरै लामो अनुभव संगाल्नु भएको छ, अहिले नेपाली अर्थ बजारलाई कसरी लिनु भएको छ ? तपाईको विश्लेषण के छ ?
नेपालको अर्थबजार अन्य देशको तुलनामा स्थापित बजार भैसकेको छैन । नेपालको अर्थ बजार नेपालको राजनीतिसँग जोडिएको हुनाले जबसम्म राजनीतिक स्थायित्व हुदैन तबसम्म
नेपालको अर्थ व्यवस्था कमजोर नै हुन्छ । यसलाई बलियो बनाउनको लागि दिगो आर्थिक रणनीति र उद्योग कल कारखाना स्थापना गर्नको लागि खुल्ला बजारको रणनीति ल्याउनु पर्ने
देखिन्छ । नेताको लहै लहैमा नीति आउने भएकोले यस्तो समस्या आएको हो । राजनीतिक स्थायित्व भएपछि मात्रै अर्थ व्यवस्था स्थापित हुन्छ, यसमा सरकार, हामी उद्योगी व्यवसायी सबै मिलेर छिटो भन्दा छिटो यसको व्यवस्थापन तिर लाग्नु जरुरी छ ।

प्भ्थ्ब्ी न्च्इग्ए नेपालको एक स्थापित ठुलो औद्योगिक, व्यवसायिक  अयmउबलथहो यसका भावी व्यवसायिक योजनाहरु के कस्ता छन् ?

प्भ्थ्ब्ी न्च्इग्ए एक प्रतिष्ठत व्यवसायिक कम्पनी हो । यसले नारायणी स्टील, नारायणी जस्तापाता (सादा र रंगीन) ब्ब्ऋ द्यीइऋप्, श्री कृष्ण पाइप, विकी हार्डवयर, गोर्खा फिड, आरती सिमेन्ट, अस्पताल, इन्सुरेन्स, जस्ता थुप्रै क्षेत्रमा लगानी गरेको छ । जसले गर्दा नेपालका लाखौं जनताले प्रत्यक्ष लाभ लिएका छन् ।विशेष गरी निर्माण क्षेत्रमा आफ्नो लागानी बढाएका छौं । स्टील जस्तापाता, भ्अय दयिअपक मा हामीले अत्याधुनिक प्रविधि प्रयोग गरेर उत्पादन गरेका छौं । स्टीलमा च्यििष्लन ःष्िि जस्ता पातामा ०.१ mm. देखि १.mm. सम्म सादा र रंगीनमा ग्रहाकले रोजे जस्तो कलरमा जापानीज प्रविधियूक्त कलर कोटेड उच्च गुणस्तरको जस्ता पाता नेपालमा नै पहिलोपल्ट ल्याएका छौं । जुन हामीले मात्र नभई देश र जनताले समेत गर्व गर्ने वातावरणमा उत्पादन गर्न लागेका छौं । त्यससँगै भ्अय द्ययिअप को हामीले नेपालको वास्तविक अवस्थालाई ध्यान दिंदै निर्माण क्षेत्रमा नया“ आयाम थप्दै ब्ब्ऋ इन्डष्ट्रीज मार्फत भ्अय द्ययिअप बजारमा ल्याएका छौं । जुन नेपालमा पहिलो पटक आएको हो । जर्मन टेक्नोलोजीबाट निर्माण गरिएको ब्लक नेपाली बजार सुहाउ“दो छ । किन भने नेपाल विश्वकै भुकम्पीय जोखिमको हिसाबले संवेदनशिल मानिएको देश हो त्यसैले यस्ता भुकम्प प्रतिरोधी निर्माण सामग्री उत्पादन गरेर ग्राहकलाई दिनु हाम्रो दायित्व हो ।

प्भ्थ्ब्ी न्च्इग्ए ले व्यवसायिक क्षेत्रमा लगानी बढाउदै गर्दा प्रविधिलाई कसरी ध्यान दिएको छ ?
हामीले लगानी गरेको क्षेत्रमा भनौं स्टीलमा नेपालकै अत्याधुनिक सिधा ःष्िि नया“ जुन अन्य कुनै कम्पनीसँग छैन, जापानीज, जर्मन र अन्य बिकसित मुलुकले विकासर स्थापीत गरेका प्रविधिलाई आत्मसाथ गरेका छौं । त्यसबाट उत्पादन हुने वस्तु उच्च गुणस्तरको हु“दा अन्य कम्पनीको जस्तो उत्पादनमा त्रगबष्तिथ र कष्शभ मा फरक पर्दैन ।

प्भ्थ्ब्ी न्च्इग्ए ले ल्याएका ब्राण्डले बजारमा कसरी प्रतिस्पर्धा गर्दछ ?
मैले अगाडी नै भनिसके कि हाम्रो विश्वास भनेकै गुणस्तरिय उत्पादन हो । बजारमा अहिले धेरै थरिका निर्माण सामग्री पाइन्छ । हामीले क्ष्क्इ र नेपाल गुणस्तर विभागबाट प्रमाणित गरेर सामान बजारमा ल्याउने गर्दछौं । उच्च गुण्स्तरिय सामानले आफैं बजार विस्तार गर्दछ भन्ने विश्वासले हामी अगाडी बढेका छौं । बजार ग्राहकले तय गर्ने हो एकचोटी सामान प्रयोग भएपछि फेरि अर्को ब्राण्डको सामान प्रयोग नगर्ने उद्देश्यले हामीले हाम्रो ब्राण्ड बजारमा ल्याएका छौं । स्टीलमा त्ःत् द्यब्च् देखि अरु छडका ब्राण्ड पनि बजारमा ल्याउने तयारी गरेका छौं । जस्तामा नेपालकै सबैभन्दा अत्याधुनिक प्रविधिबाट सादा र रंगीन जस्ता सात वटै कलरमा आउ“दैछ । भ्अय द्ययिअप नेपालकै पहिलो र ठूलो जर्मन टेक्नोलोजीबाट उत्पादन गरिन्छ । पाइप, न्ष् धबष्चभ जस्ता अन्य ब्राण्डका सामान पनि बजारमा आएका छन् जुन सबैले चिनेका र
प्रयोग गर्दै आएका छन् ।

अन्तयमा, गुणस्तरीयताको खोजी गरिरहेका उपभोक्ताप्रति केही भन्नुहुन्छ कि ?
बजारमा सामान किन्दा ब्राण्ड मात्र होइन गुणस्तर हेरेर लगानी गर्न सबैलाई अनुरोध गर्दछु । बिशेष गरी आर्किटेक इन्जिनियर, सिभिल इन्जिनियरले दयप बनाउ“दा गुणस्तर हेरेर सामान छनौट गर्ने हो भने ग्राहक र उत्पादनकर्ता पनि सजग हुन्छौं । सबैले यस कुरामा सचेत हुन आवश्यक छ ।

  • न्युज

न्युज

नबिकेपछि सिमेन्ट सित्तैमा

गुणस्तरिय उत्पादन भन्दा पनि बढी एस्पोजर खोज्ने सामान बिक्न छोडे पछि सित्तैमा दिएको उदारण कहिले काही...

लिभरपुलको लगातार दोस्रो जित

इङ्लिस प्रिमियर लिग फुटबलमा लिभरपुलले लगातार दोस्रो जित हात पारेको छ। सिजनको आफ्नो दोस्रो खेलमा लिभरपुलले सोमबार...

जापानी कार कम्पनी निसानले चीनमा ९० करोड डलरको लगानी गर्ने

जापानी कार निर्माता निसानले चीनमा ९० करोड डलर लगानी गर्ने भएको छ। उसले चीनमा आफ्नो नयाँ...

राजनीति कर्मचारी दरबन्दी र मर्यादाक्रमबारे राष्ट्रपतिलाई जानकारी

राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीसँग सङ्घीय संसद् तथा सातै प्रदेशका सभामुख र उपसभामुखले प्रदेश सञ्चालनका लागि कर्मचारीको दरबन्दी...

नेपाल–भारत संयुक्त कृषि कार्यसमूहको सातौं बैठक

नेपाल –भारत संयुक्त कृषि कार्यसमूहको बैठकमा कृषि तथा पशुपक्षी क्षेत्रको विकासमा सहकार्य, कृषि अनुसन्धान तथा विकास,...