लुुुुम्बिनीमा वातावरण मैत्री सवारी सञ्चालन हुने

  • admin June 10, 18 6:16 am
  • Comments
  • 85 Views

 

बढ्दो प्रदूषणबाट जोगिनका लागि लुुुुम्बिनीमा अब विद्युुुुतीय सवारी सञ्चालन हुुुुने भएको छ । भारतमा पहिलो पटक उत्पादन भएका विद्युुुुतीय सवारीसाधन लुुुुम्बिनी क्षेत्रमा गुुुुड्ने भएका हुुुुन् । लुुुुम्बिनी क्षेत्रमा प्रदूषणरहित सवारीसाधन सञ्चालन गर्ने लुुुुम्बिनी विकास कोषको योजनाअनुुुुसार एसियाली विकास बैंक ९एडीबी० को सहयोगमा विद्युुुुतीय सवारीसाधन गुुुुड्ने भएका हुुुुन् ।

भारतमा निर्मित विद्युुुुतीय सवारीसाधन लुुुुम्बिनीका लागि लोड भएका र असार पहिलो साता लुुुुम्बिनीमा आइपुुुुग्ने लुुुुम्बिनी विकास कोषका योजना प्रमुुुुख एवं निमित्त सदस्यसचिव सरोज भट्टराईले बताए । भट्टराईका अनुुुुसार ११ वटा कार र ७ वटा बस ल्याइने भएको छ । पर्यटन सेवामा प्रयोग गरिने सबै सवारीसाधन एसीजडित हुुुुनेछन् । लुुुुम्बिनीमा पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि एडीबीले भैरहवादेखि लुुुुम्बिनी क्षेत्रमा सञ्चालन गर्न उक्त विद्युुुुतीय सवारीसाधन प्रदान गरेको प्रमुुुुख भट्टराईले बताए ।

निर्माणाधीन गौतमबुुुुद्ध अन्तर्रा्ष्ट्रिय विमानस्थलबाट बुुुुद्धजन्मस्थल लुुुुम्बिनीसहित बुुुुद्धको जीवनीमा आधारित क्षेत्र कपिलवस्तुुुु, देवदह, रामग्राम आदिमा ती सवारी साधन सञ्चालन हुुुुनेछ । भैरहवा विमानस्थलदेखि लुुुुम्बिनी क्षेत्रमा प्रदूषणरहित विद्युुुुतीय सवारीसाधन सञ्चालन गर्ने लक्ष्य रहेको बताउदै भट्टराईले भने ‘हाललाई विमानस्थलको काम सम्पन्न नभएकाले बुुुुद्धसर्किटमा उक्त सवारीसाधन सञ्चालन गरिनेछ ।’ पछि बस सेवा थप गर्ने योजना रहेको छ ।

एडीबीले कोषलाई हस्तान्तरण गर्ने विद्युुुुतीय सवारी साधन निजी क्षेत्रलाई सञ्चालन गर्न दिने विषयमा छलफल भइरहेको छ । कुुुुल २८ करोड रुपैयाँको लागतमा लुुुुम्बिनी क्लिन पब्लिक ट्रान्सपोर्ट प्रोजेक्ट नाममा उक्त योजनाअनुुुुसार विद्युुुुतीय सवारीसाधन आउन लागेका हुुुुन् । स्थानीय बासिन्दा र पर्यटक लक्ष्य गरी सञ्चालनमा ल्याउन लागिएका यी सबै सवारीसाधन सौर्य ऊर्जामार्फत चल्नेछन् । वातावरण प्रदूषण न्यून गर्दै यात्रीलाई स्तरीय प्रदूषणमुुुुक्त यातायातका साधनबाट गन्तव्यसम्म पुुुु¥याउने लक्ष्य लिइएको छ ।

विद्युुुुतीय सवारीसाधनका लागि लुुुुम्बिनी सोलार चार्जर स्टेसन निर्माण गरिने छ । त्यसका लागि टेन्डर आह्वान भए पनि निर्माण कार्य अगाडि बढेको छैन् । सोलार चार्जर स्टेसन निर्माण गर्न केही समय लाग्ने हुुुुँदा सवारीसाधन लुुुुम्बिनी आइपुगे पनि २०१९ को जनवरीदेखि मात्र सञ्चालनमा ल्याउने लक्ष्य रहेको योजना प्रमुुुुख भट्टराईले बताए ।

प्रतिघन्टा ८० किमि गति रहेको विद्युुुुतीय बस एक पटक चार्ज गरेपछि २ सय किलोमिटरसम्म गुुुुड्न सक्छ । तीन चरणमा गरी ३ देखि ४ घन्टाभित्र सबै ब्याट्री चार्ज हुुुुन सक्छ । एअर सस्पेन्सर जडित सवारीसाधनमा एअर डिस्क ब्रेकसमेत रहेकाले अन्य सवारी साधनभन्दा सुुुुरक्षित, भरपर्दो र आरामादायी रहेको कम्पनीले जनाएको छ ।

 

  • न्युज

न्युज

लिभरपुलको लगातार दोस्रो जित

इङ्लिस प्रिमियर लिग फुटबलमा लिभरपुलले लगातार दोस्रो जित हात पारेको छ। सिजनको आफ्नो दोस्रो खेलमा लिभरपुलले सोमबार...

जापानी कार कम्पनी निसानले चीनमा ९० करोड डलरको लगानी गर्ने

जापानी कार निर्माता निसानले चीनमा ९० करोड डलर लगानी गर्ने भएको छ। उसले चीनमा आफ्नो नयाँ...

राजनीति कर्मचारी दरबन्दी र मर्यादाक्रमबारे राष्ट्रपतिलाई जानकारी

राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीसँग सङ्घीय संसद् तथा सातै प्रदेशका सभामुख र उपसभामुखले प्रदेश सञ्चालनका लागि कर्मचारीको दरबन्दी...

नेपाल–भारत संयुक्त कृषि कार्यसमूहको सातौं बैठक

नेपाल –भारत संयुक्त कृषि कार्यसमूहको बैठकमा कृषि तथा पशुपक्षी क्षेत्रको विकासमा सहकार्य, कृषि अनुसन्धान तथा विकास,...

सामाजिक मर्यादाविपरित सूचना माग्नु उचित हुदैनः प्रधानमन्त्री ओली

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सरकारका सबै निकायलाई लोकतन्त्रको मर्मअनुसार नागरिकको सूचना पाउने हकको सम्मान गर्न आग्रह...