अर्थतन्त्रले लय समात्योः गर्भनर नेपाल

  • admin July 11, 18 10:56 am
  • Comments
  • 88 Views

 

नेपाल राष्ट्र बैंकका गभर्नर डा चिरन्जिवी नेपालले अर्थतन्त्रले लय समातेको बताएका छन् । आगामी आर्थिक वर्षको मौद्रिक नीति सार्वजनिक गर्दै गभर्नर नेपालले अर्थतन्त्रले लय समातेको बताएका हुन् । राष्ट्र बैंक ऐन २०५८ अनुसार राष्ट्र बैंकले मौद्रिक नीति ल्याउने गर्छ । पहिलो पटक राष्ट्र बैंकले तीन तहका सरकारले ल्याएको बजेटको आधारमा मौद्रिक नीति तयार गरेको छ ।
राष्ट्र बैंकले मौद्रिक नीति मार्फत बैंकहरुको संख्या घटाउनको लागि फोर्स मर्जर गर्न सकिने उल्लेख गरेको छ । राष्ट्र बैंकले फोर्स मर्जर गर्न सकिने कुरा गभर्नर नेपालले मौद्रिक नीति सार्वजनिक गर्दैै जानकारी दिए । यो पटक संख्या घटाउनको लागि विशेष खालको नीति आउने अनुमान थियो । राष्ट्र बैंकले मौद्रिक नीति मार्फत बैंकहरुको संख्या घटाउनको लागि फोर्स मर्जर गर्न सकिने उल्लेख गरेको छ ।

गभर्नर नेपालले राष्ट्र बैंकले फोर्स मर्जर गर्न सकिने कुरा मौद्रिक नीतिमार्फत सार्वजनिक गरेका छन् । नेपाल राष्ट्र बैंकले सेयरधितोमा पाउने ऋणको सिमा घटाएको छ । मौद्रिक नीति सार्वजनिक गर्दै प्राथमिक पुँजीको ४० प्रतिशतसम्म दिदै आएको कर्जा सिमालाई २५ प्रतिशतमा झारेको छ । ऋणको सिमा घटाएको राष्ट्र बैंकले मार्जिन कल हुने व्यवस्थालाई भने सहज बनाएको छ ।

सेयर धितोमा लिइएको कर्जामा मार्जिन कलको समस्यालाई राष्ट्र बैंकले केही हदसम्म समाधान गरेको छ । मौद्रिक नीति सार्वजनिक गर्दै राष्ट्र बैंकका गभर्नर डा चिरन्जिवी नेपालले सेयरको मूल्य २० प्रतिशत घटेपनि मार्जिन कल नहुने बताए । यो पटक संख्या घटाउनको लागि विशेष खालको नीति आउन सक्ने अनुमान थियो ।

बजेटसँग सन्तुलन मिल्नेगरी मौद्रिक नीति तर्जुमा गरिएको गभर्नर नेपालले उल्लेख गरेका छन् । विगत दुई वर्षयता मुद्रा स्फितिदर नियन्त्रणमा आएको उल्लेख गर्दै बैंक तथा वित्तीय संस्थाको कूल शाखा संख्या ६ हजार ४ सय १८ पुगेको जानकारी दिनुभयो । ब्याजदर स्थायित्वमा केन्द्रित हुने भन्दै ८ प्रतिशतको आर्थिक वृद्धिको लक्ष्य, ६.५ प्रतिशतमा मुद्रास्फिीत सीमित राख्ने लक्ष्य नीतिले लिएको छ ।

अनिवार्य नगद मौज्जाद अनुपात सबै वित्तीय संस्थाको ४ प्रतिशत कायम जानउदै सिआरआर ४ प्रतिशतमा झारेपछि यसबाट थप ४८ अर्ब तरलता थपिने उल्लेख गर्नु भयो । यस्तै, भारतीय मुद्रामा समेत बैंकहरुले प्राथमिक पूँजीको २५ प्रतिशत ऋण लिन पाउने जनाउदै वाणिज्य बैंकहरुलाई सहायक कम्पनी मार्फत धितोपत्र कारोबार गर्न दिइने प्रावधान ल्याएको जानकारी गराउनु भयो ।

विदेशी बैंकको शाखा नेपालमा खोल्ने व्यवस्थाको पुनरावोलकन गरिने भन्दै पुर्नकर्जा कोषको सीमा ३५ अर्ब पुगेको जानकारी गराउनु भयो । बाणिज्य बैंकहरुलाई गाभिने कार्यलाई थप प्रोत्साहन गरिने पनि नीतिमा उल्लेख छ । शेयरमूल्य २० प्रतिशत घटेमात्र मार्जिन कल गर्न पाउने व्यवस्था नयँ नीतिमा गरिएको छ । नेपाल राष्ट्र बैंक ऐन, २०५८ र बैंक तथा वित्तीय संस्था सम्बन्धी ऐन, २०७३ मा आवश्यक संशोधन गर्ने प्रक्रिया अगाडि बढाइने पनि गभर्नर नेपालले जानकारी गराउनु भयो ।

होमलोनमा मौन मौद्रिक नीति

मौद्रिक नीतिले होमलोनको सीमा बढाएको छैन । अहिले होमलोनका लागि बैंकहरुले डेढ करोड रुपैयाँसम्म ऋण दिँदै आएका छन् । ७५ लाख रुपैयाँसम्म दिइँदै आएको व्यक्तिगत ओभरड्राफ्ट कर्जामा कडाइ गरिएको छ । त्यसैगरी, मौद्रिक नीतिले बैंकहरुलाई बैंकासुरेन्स गर्ने बाटो खुलाइदिएको छ भने बीमा नगरेको धितोमा ऋण दिन नपाइने व्यवस्था पनि गरेको छ ।

पूर्वाधार बैंकहरुको स्थापना र संचालनको लागि आवश्यक नियमन, निरीक्षण र सुपरिवेक्षण सम्बन्धी नीतिगत व्यवस्थाहरु तर्जुमा गरिने जानकारी गराउदै बैकिङ्ग सेवाको पहुँच थप सरल र सहज बनाउनका लागि बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुले शाखा कार्यालय खोल्ने नीतिमा परिवर्तन गरी महानगरपालिका र उपमहानगरपालिका बाहेकका स्थानमा शाखा कार्यालय खोल्न यस बैंकको स्वीकृति लिनु नपर्ने व्यवस्था गरिएको छ ।

आर्थिक वर्ष २०७५ र ७६ भित्र सवै वाणिज्य बैंकहरुलाई प्रत्येक प्रदेशमा प्रादेशिक कार्यालय स्थापना गर्न लगाउने व्यवस्था मिलाइने छ । एक वर्ष्भित्र सबै नेपालीको बैंक खाता खोल्ने अभियान सम्बद्ध सरोकारवाला सवै निकायसँगको समन्वयमा प्रभावकारी रुपमा संचालन गरिने जनाउदै माध्यमिक तहका विधार्थीलाई बैंक खाता खोल्न प्रोत्साहन गरिने पनि उल्लेख गर्नु भयो ।

  • न्युज

न्युज

नबिकेपछि सिमेन्ट सित्तैमा

गुणस्तरिय उत्पादन भन्दा पनि बढी एस्पोजर खोज्ने सामान बिक्न छोडे पछि सित्तैमा दिएको उदारण कहिले काही...

लिभरपुलको लगातार दोस्रो जित

इङ्लिस प्रिमियर लिग फुटबलमा लिभरपुलले लगातार दोस्रो जित हात पारेको छ। सिजनको आफ्नो दोस्रो खेलमा लिभरपुलले सोमबार...

जापानी कार कम्पनी निसानले चीनमा ९० करोड डलरको लगानी गर्ने

जापानी कार निर्माता निसानले चीनमा ९० करोड डलर लगानी गर्ने भएको छ। उसले चीनमा आफ्नो नयाँ...

राजनीति कर्मचारी दरबन्दी र मर्यादाक्रमबारे राष्ट्रपतिलाई जानकारी

राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीसँग सङ्घीय संसद् तथा सातै प्रदेशका सभामुख र उपसभामुखले प्रदेश सञ्चालनका लागि कर्मचारीको दरबन्दी...

नेपाल–भारत संयुक्त कृषि कार्यसमूहको सातौं बैठक

नेपाल –भारत संयुक्त कृषि कार्यसमूहको बैठकमा कृषि तथा पशुपक्षी क्षेत्रको विकासमा सहकार्य, कृषि अनुसन्धान तथा विकास,...