२२ अपार्टमेन्टले पाए ‘ग्रिन सिग्नल’

  • admin November 14, 17 2:10 pm
  • Comments
  • 316 Views

१२ वैशाख ०७२ को विनाशकारी भूकम्पबाट प्रभावित उपत्यकाभित्रका २२ वटा अपार्टमेन्टले बस्नका लागि योग्य ‘ग्रिन सिग्नल’को अनुमति पाएका छन् ।

भूकम्प गएको २ वर्ष ७ महिना पछि ती अपार्टमेन्ट बस्न योग्य भएको सहरी विकास तथा भवन निर्माण विभाग, डिभिजन कार्यालय काठमाडौंले जानकारी दिएको हो । यो कुल अपार्टमेन्टमध्ये ४३ दशमलव १३ प्रतिशत हो । यसरी बस्नका लागि योग्य ठहरिएका अनुमति पाउनेहरुमा निर्माणाधीन तथा निर्माण सम्पन्न भई प्रयोगमा आइसकेका पनि रहेका छन् ।
डिभिजन कार्यालय काठमाडौंका सिनियर डिभिजनल इन्जिनियर लीला खतिवडाका अनुसार, भूकम्पले प्रभावित कुल ५१ वटा अपार्टमेन्टमध्ये अझै २९ वटाले सञ्चालन योग्यको अनुमति लिन बा“की रहेको छ । डिभिजन कार्यालय काठमाडौंले भूकम्पले पारेको असर न्यूनीकरण तथा रोकथामका विभिन्न परीक्षण र मापदण्ड पूरा गरेका अपार्टमेन्टलाई बस्न योग्य अनुमति दिने गरेको छ । बस्नका लागि स्वीकृति पाएका सबै अपार्टमेन्टले आवश्यकताअनुसार मर्मत, पुनस्र्थापना र रेट्रोफिटिङ गरी देखिएका कमजोरी सुधार्दै भूकम्प प्रतिरोधी मापदण्ड पूरा गराएको आधारमा अनुमति दिएको सिनियर डिभिजनल इन्जिनियर खतिवडा जनाएका छन् ।

भूकम्पअघि प्रयोगमा आइसकेका तथा निर्माणाधीनमध्ये अझै पनि बा“की २६ वटा अपार्टमेन्ट मर्मत, पुनस्र्थापना, रेट्रोफिटिङलगायत प्रबलीकरणको विभिन्न प्रक्रियामा रहेको कार्यालयले जानकारी दिएको छ । तर, अन्य ३ वटा अपार्टमेन्ट भने प्रबलीकरणको कुनै पनि प्रक्रियामा आएको छैनन् । तिनीहरूमा सिग्नेचर पहिलो, सिग्नेचर दोस्रो र बागमती अपार्टमेन्ट रहेका छन् ।

अहिलेसम्म गरिएका विस्तृत क्षति मूल्यांकन (डिटेल ड्यामेज इभ्यालुएसन)अन्तर्गतका सबै परीक्षण पास भएका २२ वटा अपार्टमेन्टले बस्नका लागि योग्यको स्वीकृत पाएका हुन् । भूकम्पछिको विस्तृत क्षति मूल्यांकन अध्ययनमा ६ वटा अपार्टमेन्टमा भने कुनै किसिमको सुधारको आवश्यकता नदेखिएको डिभिजन कार्यालय काठमाडौंले जानकारी दिएको छ । तिनीहरूमा धुम्बाराही अपार्टमेन्ट (ओरियन्टल), दी कम्फर्ट हाउजिङ (टिसिएच), भाटभटेनी अपार्टमेन्ट, इन्द्रेणी अपार्टमेन्ट (पहिलो), इन्द्रेणी अपार्टमेन्ट (दोस्रो) र सनराइज अपार्टमेन्ट रहेका छन् ।

यसरी बनाइन्छ सुरक्षित

विस्तृत अध्ययन मूल्यांकन गर्ने परामर्शदाताले भवनको पूर्ण अध्ययन गर्छ र सुझाबसहितको प्रतिवेदन दिन्छ । त्यसलाई डिभिजन कार्यालयले ‘भेरिफाइ’ गर्छ । त्यसरी भेरिफाइ गर्दा दोस्रो चरणसम्मको ड्यामेज हो भने मर्मत र पुनस्र्थापना गर्न भवन निर्मातालाई सिफारिस गर्ने गरिएको छ । सिफारिसअनुसार काम भए–नभएको जाँच गर्न नन डिस्ट्रक्टिभ टेस्ट (एनडिटी) गर्ने गरिएको छ । यसरी पटक–पटक टेस्ट गर्दा पनि असफल देखिएमा तेस्रो चरणको ड्यामेज भएको मानिन्छ र त्यस्ता भवनलाई रेट्रोफिटिङमा लैजानुपर्छ । साथै, अपार्टमेन्ट धनीले ‘रेट्रोफिटिङ क्यापासिटी डिजाइन’ पेस गर्नुपर्छ । निर्माण गरेपछि भवनको क्षमता के–कति हुन्छ र त्यस्तो भवन प्रयोगमा आउँदा कतिसम्मको तौल बहन गर्न सक्छ भनेर गरिने काम नै रेट्रोफिटिङ क्यापासिटी डिजाइन हो । यस्तो अवस्थामा पुगेका भवनको रेट्रोफिटिङ र ड्यामेज भएको पार्टस्को रि–डिजाइनमा पेस गरिएका आधारमा निर्माण गर्ने गरिन्छ । रेट्रोफिटिङ र ड्यामेज भएको पार्टस्को रि–डिजाइन गरेर निर्माण गर्दा नयाँ निर्माणभन्दा बढी लागत लाग्ने अवस्थामा भवनलाई भत्काउनु उत्तम मानिन्छ ।

स्वीकृति नपाएका अपार्टमेन्ट असुरक्षित

डिभिजन कार्यालय काठमाडौंले हरेक अपार्टमेन्टलाई डिटेल ड्यामेज इभ्यालुएसनका सम्पूर्ण प्रक्रिया पूरा गरेपछि मात्र बस्नका लागि उपयुक्त मानिने जानकारी दिएको छ । स्वीकृति नपाएका भवन बस्नका लागि नभई पस्नका लागि मात्र उपयुक्त रहेको डिभिजन सिनियर डिभिजनल इन्जिनियर लीला खतिवडाको भनाइ छ । विज्ञहरूद्वारा गरिने अपार्टमेन्टको मूल्यांकनले घरको वास्तविक अवस्था पत्ता लगाउनुका साथै भवनको हरेक पार्टस्, ज्वाइन्ट्सलगायतका विषयमा के–कस्तो क्षति भएको हो भनेर म्यापिङ गर्ने काम गरिन्छ । यस्ता कठिन परीक्षण पार गरेपछि मात्र त्यो भवन बस्नका लागि सुरक्षित मानिन्छ । कतिपय अपार्टमेन्ट भूकम्प जानेबित्तिकै गरिएको ‘¥यापिड भिजुअल एसेसमेन्ट’का भरमा नै रहेका छन् । त्यसलाई आधार मानेर प्रयोग गर्नु गलत रहेको उनीहरूको भनाइ छ । भूकम्पलगत्तै गरिएको ¥यापिड भिजुअल एसेसमेन्ट विशेष गरी मानिसको जिउज्यानको सुरक्षाको हिसाबले मात्र मूल्यांकन गरिएको कार्यालयको भनाइ छ ।

अधिकांश अपार्टमेन्ट पहिलो र दोस्रो सिरिजमा

भूकम्पले प्रभावित अधिकांश अपार्टमेन्ट पहिलो र दोस्रो सिरिजमा परेका छन् । जुन तेस्रो सिरिजको तुलनामा कम जोखिमयुक्त मानिन्छ । सहरी विकास तथा भवन निर्माण विभाग, डिभिजन कार्यालय काठमाडौंले अहिलेसम्म मूल्यांकन गरेका भवनमध्ये अधिकांश पहिलो र दोस्रो सिरिजमा परेका छन् ।

ड्यामेज तीन प्रकारको

१. एम सिरिज ड्यामेज स् ‘संयुक्त आवास भवन निर्माण स्वीकृति तथा अनुगमन कार्य्विधि २०७०’ अनुसार यस चरणको क्षतिमा भित्ता (वाल)मा मात्र क्र्याक (क्षति) भएका भवनहरू पर्छन् । यस प्रकारका क्षतिलाई सामान्य तरिकाले मर्मत गर्न सकिने हुन्छ । साथै, यस सिरिजमा शून्य दशमलव ५ मिलिमिटरदेखि ५ मिलिमिटरसम्मको क्र्याक भएका वालहरू पर्छन् । यस्तो क्षतिलाई मर्मत गर्न ठूलो लागत लाग्दैन ।

२. एसडी सिरिज ड्यामेज स् यस वर्गमा पर्ने भवनको संरचना क्र्याक (स्ट्रक्चरल ड्यामेज) भएको हुन्छ । क्र्याक भएको पार्टस् (भाग)लाई पुनस्र्थापना (रि–स्टोर) गर्न सकिन्छ । उदाहरणका लागि बिमको ज्वाइन्टमा भएको क्र्याकलाई यस वर्गमा राखिएको छ ।

३. एसएफ (स्ट्रक्चरल फेलियर) सिरिज ड्यामेज स् भवनको संरचना नै काम नलाग्ने अवस्थामा पुगेका अपार्टमेन्टलाई यो वर्गमा राखिन्छ । यस वर्गमा परेका भवनको भूकम्प प्रतिरोधी क्षमता जाँच गर्नुपर्छ । त्यसबाहेक रेट्रोफिट (टेवा पर्खाललगायत) अथवा भत्काउनुपर्ने पनि हुन सक्छ । यस वर्गमा परेका भवन रेट्रोफिट गर्दा वा अन्य सुरक्षाका मापदण्ड अपनाउँदा नयाँ निर्माणको भन्दा बढी लागत लाग्ने अवस्थामा भत्काउने गरिन्छ ।

  • न्युज

न्युज

नबिकेपछि सिमेन्ट सित्तैमा

गुणस्तरिय उत्पादन भन्दा पनि बढी एस्पोजर खोज्ने सामान बिक्न छोडे पछि सित्तैमा दिएको उदारण कहिले काही...

लिभरपुलको लगातार दोस्रो जित

इङ्लिस प्रिमियर लिग फुटबलमा लिभरपुलले लगातार दोस्रो जित हात पारेको छ। सिजनको आफ्नो दोस्रो खेलमा लिभरपुलले सोमबार...

जापानी कार कम्पनी निसानले चीनमा ९० करोड डलरको लगानी गर्ने

जापानी कार निर्माता निसानले चीनमा ९० करोड डलर लगानी गर्ने भएको छ। उसले चीनमा आफ्नो नयाँ...

राजनीति कर्मचारी दरबन्दी र मर्यादाक्रमबारे राष्ट्रपतिलाई जानकारी

राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीसँग सङ्घीय संसद् तथा सातै प्रदेशका सभामुख र उपसभामुखले प्रदेश सञ्चालनका लागि कर्मचारीको दरबन्दी...

नेपाल–भारत संयुक्त कृषि कार्यसमूहको सातौं बैठक

नेपाल –भारत संयुक्त कृषि कार्यसमूहको बैठकमा कृषि तथा पशुपक्षी क्षेत्रको विकासमा सहकार्य, कृषि अनुसन्धान तथा विकास,...